Bustul lui Nicolae I. Dăscălescu este amplasat în Piața Ștefan cel Mare, în orașul Cluj – Napoca.

Nicolae Dăscălescu a fost un politician și general român. A fost secretar general al Ministerului Apărării (1937-1938). În perioadele 12 ianuarie – 18 februarie 1945 și 3 martie – 1 iunie 1945, generalul de corp de armată Nicolae Dăscălescu a condus Armata a IV-a.

bustul-lui-nicolae-i-dascalescu-din-cluj-napoca-judetul-cluj.jpg

A participat la luptele de eliberare a Basarabiei, la Ţiganca şi Epureni, apoi la luptele de la Odesa şi Cotul Donului. A participat la eliberarea Dobrogei de sub controlul trupelor germane, la luptele pentru eliberarea Transilvaniei de la Sângiorgiu şi Oarba de Mureş şi, ulterior, a continuat ofensiva pe direcţia Luduş, Cehu Silvaniei, Satu Mare.

placuta-inscriptionata-de-pe-bustul-lui-nicolae-i-dascalescu-din-cluj-napoca-judetul-cluj.jpg

Pe teritoriul Ungariei, a condus acţiunile ofensive ale Corpului 2 Armată pentru forţarea Tisei, iar în Cehoslovacia a comandat Armata a 4-a română în luptele de la Roznava, Banska-Bystrica şi Kremnica.

placa-informativa-bustul-lui-nicolae-i-dascalescu-din-cluj-napoca-judetul-cluj.jpg

Bustul, amplasat strategic în Piața Ștefan cel Mare, un loc cu încărcătură istorică semnificativă în Cluj-Napoca, este o operă care îmbină arta cu istoria. Acesta nu doar că oferă un punct de interes cultural și turistic, dar servește și ca un punct de discuție despre istoria recentă a României.

inscriptie-de-la-baza-bustul-lui-nicolae-i-dascalescu-din-cluj-napoca-judetul-cluj.jpg

Prezența bustului lui Nicolae I. Dăscălescu într-un spațiu public major din Cluj-Napoca invită la reflecție și dialog. El provoacă vizitatorii să gândească critic despre istoria recentă și rolul personalităților politice în modelarea societății contemporane românești.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.