Verbul din titlul articolului, care se referă la acţiunea de a (se) farda, a da cu fard, este un împrumut din limba franceză – maquiller – şi forma corectă a acestuia, în limba romana, este a (se) machia (cu –i).Machiaj

Ortografierea cu –i se păstrează la diversele forme pe care verbul le ia în conjugare, de exemplu : ea se machiază (indicativ, prezent, persoana a III-a, singular), noi ne machiem (indicativ, prezent, persoana I, plural), să (se) machieze (conjunctiv, prezent), machiind (gerunziu, situaţie în care se scrie cu doi –i, primul făcând parte din rădăcina verbului, al doilea, din terminaţia modului gerunziu).

În mod similar, se vor scrie corect, cu –i, toate cuvintele care aparţin acestei familii lexicale – machiaj,machiat, machiere, machieuza (la plural machieuze, pronunţându-se [machioza]/ [machioze]), machieur (la plural machieuri – pronunţându-se [machior]/ {machiori]).

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.