Sa scriem corectImperativul verbului « a fi » pare a da bataie de cap nu numai elevilor, atunci cand trebuie sa isi rezolve temele scrise si dau peste contexte in care este de neevitat sa foloseasca acest verb la diverse moduri si timpuri, dar si oamenilor mari, despre care am putea presupune ca, avand un indelungat exercitiu al limbii scrise, nu ar mai fi motive sa ezite. Asadar, « Fi fericit ! » sau « Fii fericit ! » ? « Nu fi obraznic ! » sau « Nu fii obraznic ! » ?

Modul imperativ, care exprima o porunca, un indemn, un sfat, o rugaminte etc., nu are forme decat pentru persoana a doua singular si plural. La persoana a doua, singular, este alcatuit, la forma afirmativa, din tema prezentului, la care se adauga anumite desinente (terminatii), in functie de conjugare, iar la forma negativa, din infinitivul verbului respectiv, precedat de negatia « nu » : Pleacă !/Nu pleca !, Dormi !/Nu dormi !, Lucrează !/Nu lucra ! Cantă !/Nu canta ! etc. Prin urmare, si in cazul verbului  a fi se aplica aceeasi regula. La persoana a doua, singular, forma afirmativa corecta este : Fii (linistit) ! Fii atent !, Fii ingaduitor ! etc., in care primul –i apartine radacinii cuvantului, iar al doilea este desinenta persoanei a doua. La forma negativa, corecta este scrierea cu un singur –i : Nu fi (suparat) !, Nu fi (nelinistit) ! etc., intrucat fi este infinitivul (care nu are desinenta).

La imperativ, persoana a doua, plural, formele corecte nu ridica probleme deosebite – Fiti (linistiti) !/Nu fiti (nelinistiti) ! – cu precizarea ca, in privinta ortografierii, nu trebuie confundata terminatia –ti, cu pronumele –tiSpuneti adevarul ! (imperativ, persoana a doua, plural)/ Spune-ti parerea ! (persoana a doua, singular (tu), cu sensul, « spune parerea ta », in care « -ti » are valoarea unui dativ posesiv). 

Verbul a fi se scrie cu un singur –i si la urmatoarele moduri si timpuri:

  • Infinitiv prezent (forma de dictionar) si perfect : a fi, a fi fost ;
  • Viitorul si viitorul anterior : voi fi, voi fi fost ;
  • Conditionalul-optativ prezent si perfect : as fi, as fi fost ;
  • Conjunctiv perfect : (eu, tu, el, ea, noi, voi, ei, ele) sa fi fost ;

Verbul a fi se scrie cu doi -i la urmatoarele moduri si timpuri (in afara cazurilor mentionate anterior):

  • Conjunctiv prezent, persoana a doua, singular : Tu sa fii (linistit) ;
  • Gerunziu : fiind, nefiind, nemaifiind ;

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.