Scrierea corecta a unor verbeIn scrierea corecta a unor forme verbale pot interveni diverse dificultati legate fie de sunetul final al radacinii sau al temei si de modificarea pe care o produce acest sunet in desinenta (terminatie), fie de scrierea formelor compuse etc. Iata cateva exemple :

  • Se scriu intr-un cuvant verbe compuse sau obtinute prin derivare parasintetica (adica prin adaugarea unui prefix si a unui sufix, la aceeasi radacina) precum : a binecuvanta, a binevoi, a binedispune, a se autoacuza, a prescurta, a scurtcircuita, a telecomanda etc.
  • Verbele la modul gerunziu, compuse cu adverbele mai sau prea se scriu, intotdeauna,  intr-un cuvant : nemaiavand, nemaistiind, nepreamuncind etc.
  • Verbele de conjugarea I, care au tema terminata in ş sau j, (a (se) furisa, a (se) ingrasa, a infatisa, a aranja, a degaja, a neglija etc.) se conjuga in acelasi fel cu celelalte verbe de conjugarea I : de exemplu, se ingrasa/ ne ingrasam (nu se ingrase/ ne ingrasem), se furiseaza/ ne furisam (nu se furisaza/ ne furisem etc.) In schimb, verbul a aseza, la persoana a III-a, singular, are ca forma corecta se asaza (nu se aseaza), deoarece tema verbului este asez-, deci se termina in –z (nu in s sau j).
  • Ver bele de conjugarea I, care se termina in –ia, in hiat (adica doua vocale apropiate, care trec in silabe diferite), de felul : a copia, a concedia, a premia, a expedia, a zgaria etc., la indicativ prezent, persoanele a III-a, singular si plural, au ca forme corecte : copiaza, concediaza, premiaza, expediaza, zgarie etc., iar la modul gerunziu, se scriu cu doi i : copiind, concediind, premiind, expediind, zgariind etc. 
  • Verbele a crea si a agrea, se conjuga corect, la indicativ prezent : eu creez, tu creezi, el creeaza, noi cream, voi creati, el creeaza (in mod similar : eu agreez, tu agreezi el agreeaza etc.) ; la modul conjunctiv prezent, formele corecte sunt : eu sa creez, tu sa creezi, el sa creeze, noi sa cream, voi sa creati, el sa creeze (eu sa ageez, tu sa agreezi, el sa agreeze etc.) ;
  • Verbele de conjugarea a IV-a, care se termina la infinitiv in –i (a dormi, a povesti, a aminti etc.), au, la indicativ, perfect simplu, persoana I, terminatia in –ii (eu dormii, eu povestii, eu amintii etc.), iar la persoana a III-a singular, un singur –i (el dormi, el povesti, el aminti etc.) ;
  • Verbele de conjugarea a IV-a, terminate, la modul infinitiv, in vocala urmata de– i (a constitui, a intui, a institui, a cheltui, a trebui etc.), pastreaza acest i in tot cursul conjugarii : constituie, intuieste, instituie, cheltuiesc/ cheltui, trebuie etc. (nu constitue, intuesc, institue etc.) ;
  • Verbele a succeda si a preceda, la indicativ prezent, singular si plural, se scriu corect : el (ei) succedă, el (ei) precedă, iar la conjunctiv prezent : sa succeada, sa preceada ;
  • Verbele a veni si a tine, la indicativ si conjunctiv prezent, persoana a doua singular, se scriu corect cu doi i : tu vii, tu tii/ tu sa vii, tu sa tii (primul i apartinand temei, iar cel de-al doilea fiind desinenta) ;
  • Forma corecta a verbului a zice, la imperativ pozitiv, este : Zi ! (cu un singur i), iar la imperativ negativ : Nu zice ! (Nu zi ! este o forma populara, neliterara) ;
  • Verbul auxiliar al modului conditional se scrie corect fara i final : as citi, as manca, as dormi etc. ( nu asi citi, asi manca etc.) ;
  • Verbele a scrie, a prescrie, a transcrie etc., la indicativ prezent, persoana a II-a singular, modurile indicativ si conjunctiv prezent, se sriu corect cu doi ii : (sa) scrii, (sa) prescrii, (sa) transcrii etc. ;
  • Verbul a fi, la conjunctiv prezent, persoana a II-a singular, se scrie corect cu doi : sa fii ; la imperativ, persoana a II-a singular, forma pozitiva : sa fii !, iar la forma negativa, cu un singur i : nu fi !; gerunziul corect este fiind .
Nu uita să distribui dacă ți-a plăcut:
Loading...

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.